4 iulie - Conjuncția Marte-Uranus: este posibil să se întâmple ceva zguduitor
Pe 4 iulie va avea loc conjuncția Marte-Uranus.
Marte reprezintă lucrurile care se întâmplă foarte repede, iar Uranus reprezintă haosul, instabilitatea, lucrurile neașteptate/ zguduitoare. Și acestea vor avea legătură cu comunicațiile/ comunicarea și tehnologia. Deja se vede o creștere a utilizării Inteligenței Artificiale și a performanțelor acesteia.
Marte va aduce ceva ce va fi foarte rapid, foarte volatil și care, în general, nu este perceput ca ceva pozitiv, fiindcă Marte este considerat Marele Malefic, el are legătură cu separarea/ ruperea unor lucruri. Marte poate bloca lucrurile, le poate întârzia, le poate deraia. De asemenea, Marte are legătură cu discuțiile în contradictoriu, certurile, conflictele, războaiele, violența. De aceea, este posibil ca în jurul datei de 4 iulie să aibă loc ceva zguduitor într-o anumită zone ale lumii – poate fi vorba despre niște dezvăluiri șocante, de mare aploare, de un mesaj șocant de importanță internațională, de o tehnologie care are efecte șocante, de un scenariu șocant prezentat public sau de un eveniment șocant pentru întreaga lume.
La nivel individual, unii pot experimenta ceva de genul că mergeau într-o anumită direcție de ceva timp, dar era un aspect care nu funcționa, era un gen de blocaj și acum, deodată, se întâmplă ceva și ei vor face acele schimbări imediat. Acești oameni vor fi susținuți în a face schimbările respective.
Pe de altă parte, este posibil ca în viața voastă să apară ceva ce poate fi asimilat cu „o problemă”, ceva ce pare inițial neplăcut, dar care, dacă acționați corect, se va dovedi o oportunitate care va aduce rezultate benefice pentru voi.
Configurația astrală din iulie vorbește despre schimbări masive la nivel global, la nivel de societate, la nivel de mod de a trăi.
În perioada februarie – aprilie 2026 am văzut cu toții o mare agitație la nivel global, războaie, am văzut probleme mari/ conflicte legate de carburanți. Ei bine, luna iulie ar putea aduce o rezoluție la acele conflicte, pentru că este posibil să se deschidă liniile de comunicare între cei ce au puterea să ia decizii majore și să se ajungă la un rezultat pozitiv. Dar este foarte posibil ca liniile de comunicare să fie deschise doar ca urmare a unui eveniment zguduitor care se va întâmpla în iulie.
Cei care sunteți nativi Gemeni, Fecioare, Săgetători și Pești sau aveți ascendentul în aceste semne, veți experimenta o întorsătură de situație șocantă în luna iulie, va fi ca și cum mergeați într-o anumită direcție și se va întâmpla ceva foarte rapid, care vă va schimba complet direcția.
Asta se va întâmpla într-o zonă a vieții voastre în care deja ați acumulat niște frustrări și veți fi confuzi pe moment, nu veți ști cum să reacționați. Dar acea întorsătură de situație vă va pune în fața unor lucruri pe care nu le veți mai putea nega/ ignora și vă va obliga să acționați, să luați niște decizii tranșante, în loc să continuați să acumulați frustrări.
Pentru cei care sunteți nativi Vărsător sau Balanță, va fi o întorsătură de situație șocantă în sens pozitiv - se va întâmpla ceva ce vă va dezechilibra, dar reacția voastră va fi la modul „Doamne, ce bine-mi pare că s-a întâmplat asta!”. (Heather Eland)
Luna Nouă în Rac din 14 iulie va aduce un moment de introspecție profundă, în care este necesar să observăm ce ne face să ne simțim bine și ce ne face să ne simțim rău, să descifrăm ce mesaj ne transmit emoțiile noastre și încotro ne ghidează intuiția noastră.
Este necesar să ne întoarcem la ceva din trecut, să ne gândim mai bine la ce s-a întâmplat, să facem o reevaluare a acelui lucru/ acelei situații, dar nu la nivelul minții, la nivel rațional/ logic, ci într-un mod intuitiv. Nu este vorba despre a analiza cu mintea rațională, de a pune cap la cap informațiile pe care le avem despre situația respectivă și a încerca să înțelegem logic ce s-a întâmplat, să obținem mai multă claritate, ci este vorba despre a încerca să percepem în mod intuitiv ce s-a întâmplat.
Această Lună Nouă va avea un mare impact în special asupra celor care sunt Raci sau au ascendent în Rac, dar și asupra nativilor Scorpion, Pești și a celor care au ascendent în aceste semne – iar impactul va fi unul benefic. Însă nu va fi un impact exterior, ci va fi unul interior, pentru că ei vor căpăta mai multă claritate, se vor lămuri în privința unor lucruri care rămăseseră neclare/ nefinalizate.
Luna Nouă în Rac nu este despre a-ți seta intenții legate de ceva ce vrei să faci în exterior, ci despre a-ți seta intenția de a clarifica în interiorul tău niște lucruri care te frământau, care erau ca un ghimpe, fiindcă nu reușeai să înțelegi ce s-a întâmplat, nu găseai o explicație logică, ca să poți închide acel capitol.
În ceea ce-i privește pe nativii Berbec, Balanță sau Capricorn, Luna Nouă în Rac va aduce o energie oarecum mai dificilă pentru ei. Este ceva care îi preocupă la modul foarte serios, care le dă o stare de confuzie și de tulburare, iar Luna Nouă în Rac îi va aduce în situația în care vor fi forțați să se ocupe de chestiunea aceea, să-și ia timp ca se gândească pe îndelete la ea și să ajungă la o concluzie.
Dar dacă vor încerca să analizeze la nivelul minți acea chestiune, pentru a ajunge la o soluție/ concluzie, nu vor reuși să facă asta. Soluția/ concluzia o vor găsi doar intuitiv.
Perioada 15 - 24 iulie 2026 va fi una intensă.
Neptun în Berbec vorbește despre idealizarea ideii de erou, de războinic, de independență, despre idealizarea ambiției, voinței, puterii personale. Este vorba despre a deveni propriul Erou, propriul guru, în loc să-ți cedezi puterea unui guru din exterior.
Va fi o perioadă în care comunicarea va fi realizată într-un mod creativ.
De asemenea, linia de demarcație între realitate și fantezie/ iluzie va fi foarte subțire, mai ales în ceea ce privește tehnologia. Va fi foarte greu de făcut diferența între informațiile adevărate și cele false, dacă ne folosim doar cele cele cinci simțuri clasice.
Va fi greu de făcut diferența între adevărat și fals chiar dacă vedem cu ochii noștri, având în vedere ca tehnologia s-a dezvoltat în asemenea măsură, încât ne poate face să vedem cu ochii noștri lucruri care de fapt nu sunt reale/ nu există.
Va fi însă o evoluție în zona comunicării, a social media, a conexiunilor, poate chiar prezentarea publică a unor noi tehnologii în domeniul comunicațiilor.
Modul în care vom comunica între noi, în interacțiunile de zi cu zi, se va schimba. Și asta va presupune să reînvățăm să avem încredere în propriul discernământ, în propria inteligență, în propriul instinct, fiindcă am intrat în epoca Inteligenței Artificiale, a știrilor false, în care o mulțime de oameni iau de bun tot din ce apare la știri sau pe rețele de socializare. (Heather Eland)