Fiecare alegere pe care o faceți are niște consecințe
Lumea asta nu se învârtește în jurul tău. Nu este totul despre tine, chiar dacă uneori lucrurile ți se întâmplă ție.
Nu mai lua lucrurile la modul personal. Universul funcționează după niște legi impersonale.
Universul nu-ți datorează nimic. Universul nu era obligat să-ți dea ție niște părinți model, nu era obligat să-ți dea partenerul de cuplu ideal, nu era obligat să-și dea niște prieteni loiali, nu era obligat să-ți dea sănătate deplină până în ultima zi a vieții tale.
Tu ai venit la un moment dat aici, pe Pământ și în alt moment vei pleca. Universul a funcționat înainte să vii tu și va funcționa și după ce vei pleca tu de pe Pământ, deci vezi-ți lungul nasului. Nu ești buricul pământului.
Învață regulile Jocului de pe planeta Pământ, ca să poți să-l joci cât mai bine.
Desigur, ai libertatea de a refuza să înveți aceste reguli, de a refuza să te supui Legilor divine ce guvernează viața pe planeta Pământ, dar să nu te plângi după aceea că viața ta se duce de râpă.
În final, când vei pleca de aici, tot tu vei fi responsabil să reglezi karma pe care ai acumulat-o în această viață umană. Să n-ai impresia că faci ce vrei, fără să existe consecințe pentru faptele tale.
După ce pleci de aici, poți să stai în fața lui Dumnezeu și să te plângi că ți-a dat niște părinți care te-au neglijat sau te-au abuzat, dar asta nu va fi o scuză pentru ce ai făcut cu viața ta, ca adult.
Poți să te plângi ți-a dat un soț alcoolic și/ sau abuziv, că ți-a dat o boală grea sau tot felul de încercări dificile, dar n-o să-l impresionezi pe Dumnezeu cu asta. Tu ești 100% responsabil de ceea ce faci cu „cărțile” care ți s-au dat când ai venit pe Pământ, de ceeea ce ai făcut cu viața ta.
Dumnezeu nu este interesat să audă cum dai vina pe alții pentru faptul că ți-ai bătut joc de viața pe care ți-a dat-o. Când vei purta acea discuție cu El, nu va fi vorba despre ce (ți-)au făcut alții, ci despre ce ai făcut tu, în condițiile date.
La finalul vieții tale, nici părinții, nici soțul, nici altcineva nu va sta lângă tine când te vei întâlni cu Dumnezeu – o să fii tu singur, față în față cu El.
Știu că nu-ți place să vorbim despre moartea ta, dar e sigur că vei muri și că te vei întâlni cu Dumnezeu, care te va întreba ce ai făcut cu viața pe care ți-a dat-o. Cu fiecare zi care trece te apropii mai mult de acel moment, fii conștient de asta.
Timpul este cea mai prețioasă resursă pe care o ai.
Indiferent ce ai făcut până acum cu viața ta, indiferent cum ai trăit până acum, poți decide azi că de acum înainte vei funcționa altfel, că te vei schimba. Încă mai ai timp să faci niște schimbări majore, încă mai ai timp să trăiești în aliniere cu Dumnezeu, să faci ceva de valoare cu viața ta.
Este foarte important să înțelegeți este cât de importante sunt alegerile pe care le faceți în fiecare clipă a vieții voastre. Fiecare alegere, oricât de lipsită de importanță vi se pare, are niște consecințe. Și voi veți suporta cele consecințe, puteți fi siguri de asta.
Alegeți să funcționați în integritate, fiindcă este spre binele vostru să faceți asta!
Niciunul n-am venit întâmplător pe Pământ, nu e ca și cum am fi căzut din cer. Nu ne-am născut întâmplător aici și nu vom muri întâmplător la momentul la care vom muri. Există o ordine riguroasă, există o Programare divină pentru viața fiecăruia dintre noi.
Nu este întâmplător că noi trăim pe Pământ exact în aceste vremuri. Fiecare dintre noi avem un rost aici, fiecare dintre noi avem ceva important de făcut, ceva ce contează în marele Plan, ceva ce face diferența în timpul vieții noastre.
Fiecare este construit într-un mod anume - într-un mod unic -, în acord cu ceea ce are el de făcut în această viață. (Caroline Myss)