Noi toți avem dreptul să avem o zi proastă

Noi toți avem dreptul să avem o zi proastă. Și într-o astfel de zi avem dreptul să le spunem celorlalți „Lasă-mă în pace; am o zi proastă. Nu vreau să aud pe nimeni, nu vreau să văd pe nimeni, nu vreau să vorbesc cu nimeni. Vreau să fiu lăsat în pace, atât!”.

Cei care trăiesc la un nivel redus de conștiință iau asta la modul personal, își închipuie că au făcut/spus ceva care te-a supărat, se simt vinovați, caută să descopere cu ce anume te-au deranjat, cer explicații, insistă, se supără că nu le dai explicații. Așa ajungi uneori să te justifici în fața altora, să le dai asigurări ca nu te-au supărat cu nimic, că nu sunt ei de vină pentru starea ta, că nu trebuie să fie îngrijorați, că nu ai vrut să-i faci să se simtă prost, etc.

Faptul că am o zi proastă este treaba mea și nu am de ce să-ți dau ție explicații și nici să mă justific sau să te asigur că nu ești tu vinovat de faptul că eu sunt iritat.

Dacă ți-am spus că am o zi proastă și vreau să fiu lăsat în pace, înțelege și lasă-mă în pace! Nu exiști numai tu în viața mea, deci nu tot ce simt eu se învârtește în jurul tău. Sunt într-o pasă proastă, am nevoie de spațiu ca să procesez niște lucruri care mi s-au întâmplat și nu am niciun chef să dau explicații pentru starea mea! Sunt prea ocupat cu a procesa niște lucruri care mi s-au întâmplat, ca să-mi ocup timpul cu a te consola pe tine pentru că am eu o zi proastă. Păstrează distanța!

Un om care a evoluat ca nivel de conștiință îți respectă nevoia de spațiu personal, îți poartă de grijă într-un mod sănătos.

Cei care funcționează la un nivel redus de conștiință insistă cu întrebările și-ți tot cer explicații fiindcă, spun ei, „le pasă de tine”, dar ei își arată „grija” față de tine într-un mod nesănătos/ disfuncțional, nu sunt capabili să înțeleagă și să respecte nevoia ta temporară de retragere.

E mare lucru să ai de-a face cu oameni care înțeleg când ai nevoie să fii lăsat singur pentru câteva ore și care respectă această nevoie a ta, în loc să insiste cu întrebări și presiuni care nu-și au rostul. (Caroline Myss)

Previous
Previous

Fiecare om are un câmp energetic în jurul său

Next
Next

Fiecare alegere pe care o faceți are niște consecințe